fallback

Kajkavci u Lisinskom - Varaždinska županija predstavila se pred velikim brojem posjetitelja

Kajkavci u Lisinskom - Varaždinska županija predstavila se pred velikim brojem posjetitelja

Typography

Turističko-gospodarska i kulturno-umjetnička manifestacija Kajkavci u Lisinskom 2019. na kojoj su uz Varaždinsku županiju sudjelovale i Koprivničko-križevačka, Krapinsko-zagorska, Međimurska, Zagrebačka županija i Grad Zagreb održana je jučer u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski.

Varaždinsku županiju se predstavljao je KUD Elizabeta te tamburaši Udruge Hajdina Kučan Donji, a svoje proizvode predstavili su Domed – obrt za pčelarstvo, bučino ulje predstavila je Andreja Petrović iz OPG-a Petrović, kolače i gibanice nudile su žene iz Udruge Hajdina, vinari Ludbreške vinske ceste prezentirali su svoja nadaleko poznata vina dok je Hotel „Minerva“ posjetitelje počastio s sarmom napravljenom od varaždinskog zelja. Povijesnu notu svečanosti dali su i pripadnici Husarske garde Varaždinske županije, a u koncertnom dijelu je uz mnogobrojne izvođače nastupila i učenica trećeg razreda Glazbene škole iz Varaždina Tia Pikija i to pjesmom „ Hajdmo u Varaždin“ uz pratnju orkestra Radia Kaj.

Kajkavci u Lisinskom 8PG 040319

Kajkavci u Lisinskom 10PG 040319

Uz župane ostalih županija te gradonačelnika Grada Zagreba, manifestaciji su nazočili i župan Varaždinske županije Radimir Čačić, predsjedavajuća Turističke zajednice Varaždinske županije Natalija Martinčević te direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Miran Bojanić Morandini.

Kajkavci u Lisinskom 4 040319

Župan Čačić naglasio je u svom obraćanju kako je ovo jedinstvena manifestacija koja okuplja veliki broj ljudi te gdje se promovira kajkavština.

- Varaždinska županija ovdje predstavlja svoje specifičnosti, a ove i prošle godine posebno smo se orijentirali na promociju i brendiranje bučinog ulja i proizvoda od buče. Priča našeg izložbenog prostora uz promociju vezana je i na varaždinsko zelje kao jednog od sedam proizvoda zaštićenih oznakom izvornosti na razini Europske unije. Veliki broj ljudi govori kajkavskim narječjem i ovo je izvrsna promocija za kajkavštinu, ideja je jako dobra i mi je podržavamo. Njegovati tradiciju i običaje je naša obaveza – rekao je župan Čačić.

Predsjedavajuća Turističke zajednice Natalija Martinčević rekla je kako naša Županija ima mnogo toga za ponuditi, svake godine su ovdje drugi izlagači, ali prezentira se ono najbolje.

Kajkavci u Lisinskom 5 040319

- I ovog smo puta smo iskoristili priliku da pokažemo sve najbolje iz naše županije i na taj način promoviramo i na tržištu Zagreba naše vrijedne OPG-ove, naše Udruge ali i predstavimo našu kulturnu baštinu kroz kulturno umjetnička društva te mlade talente naše Glazbene škole. Predstavljanje Varaždinske županije bilo je i ove godine iznimno uspješno te zahvaljujem svima koji su sudjelovali u organizaciji – rekla je Natalija Martinčević.

Kajkavci u Lisinskom 2 040319

Kajkavci u Lisinskom 7PG 040319