Koliko ste puta imali bolne promjene u ustima, a da niste znali o čemu se radi?
Kako prirodnim putem izliječiti afte u ustima? Riječ je o pojavi koja nastaje na desnima ili na sluznici usne šupljine. Unatoč tome što neki ljudi smatraju čirevima, afte nisu ni približno tako ozbiljne kao afte.
Zašto nastaju afte?
Afte su pokazatelj lošeg imunološkog sustava, pa je prvo što biste trebali učiniti kada dobijete afte ojačati imunološki sustav.
Nazivaju se i aftoznim lezijama i pojavljuju se na unutarnjoj strani usana. Uglavnom su jako bolne, pa ćete ih iritirati pri jelu i piću, a nerijetko i pri pranju zubi.
Afte su obično male i ovalnog oblika. Što se tiče boje, mogu biti bijele, crvene ili žute. Postoji mnogo različitih vrsta afti, ali tri glavne su: male afte, velike afte i herpetiformne afte.
Male afte su manje ranice okruglog ili ovalnog oblika. Ne izazivaju previše boli, nisu duboki i ne ostavljaju ožiljke.
Najčešće se pojavljuju u skupinama, ali mogu se pojaviti i pojedinačno. Relativno se lako liječe i brzo nestaju. Male afte su također najčešći oblik afti koji se javlja.
Velike afte su veće rane i znatno su dublje u usporedbi s manjim aftama. I uglavnom su ovalnog oblika, ali su im rubovi neravni i pojavljuju se pojedinačno.
Potrebno je nešto više od mjesec dana da potpuno zacijele, a nerijetko se dogodi da i nakon zacjeljivanja ostanu mali ožiljci.
Herpetiformne afte su prilično veliki i najsličniji su herpesu. Uglavnom se pojavljuju u skupinama i vrlo su brojni. Nisu ni približno opasni kao herpes, iako su po njemu dobili ime.
Njihovo cijeljenje traje nešto više od tjedan dana i ono što je jako bitno je da ne ostavljaju ožiljke.
Afte na desnima
Afte na zubnom mesu se rijetko javljaju, ali kada se pojave, najčešće su smještene na dnu zubnog mesa. Najčešći uzrok afti na desnima je infekcija kao i nepravilno održavanje oralne higijene.
Vrlo često se javljaju kod djece, jer mala djeca imaju naviku stavljati igračke u usta. Olakotna je okolnost što vrlo brzo zacjeljuju, jer ih s obzirom na njihov položaj rijetko što može iritirati.
Afte na jeziku
Afte koje se javljaju na jeziku najsličnije su aftama koje se javljaju na sluznici s unutarnje strane usta. Uglavnom se pojavljuju na bočnim stranama jezika ili ispod jezika i mogu biti različite veličine.
Prilično su neugodni, jer ih stalno iritiramo unošenjem hrane i pića. Upravo je to razlog zašto traju duže u odnosu na afte koje se nalaze na sluznici.
Afte na nepcu i grlu
Afte se u ovoj regiji javljaju puno rjeđe, ali se ipak mogu pojaviti. Ako ih primijetite na ovim dijelovima usne šupljine, svakako potražite liječničku pomoć.
To je svakako učinkovitije nego sami sebi postavljati dijagnozu. Morate biti spremni na nešto duži proces cijeljenja.
Ako se afte nalaze na nepcu i grlu, redovito dolaze u kontakt s hranom i pićem te sa slinom, zbog čega je proces cijeljenja puno duži.
Koji su najčešći simptomi afti?
Prvi i osnovni simptom je bol, koja će vam zasigurno stvarati nelagodu tijekom jela. Iako postoje i neki popratni simptomi kada su afte u pitanju.
Najčešće se javljaju otekline kože u neposrednoj blizini afti. Pojačana je osjetljivost sluznice i javlja se pretjerana reakcija na razne začine.
Često dolazi do gubitka apetita, zbog nemogućnosti jela sa zadovoljstvom. U nekim, ekstremnijim slučajevima, može doći do povišene temperature, kao i do povećanja žlijezda.
Kako izliječiti afte u ustima?
Da biste znali kako liječiti afte, prvo morate znati uzrok njihovog nastanka. Ako je uzrok ozljeda ili nadražena sluznica zbog nošenja proteze, afte će ubrzo proći same od sebe.
Sirup za imunitet u liječenju afti
Budući da afte najčešće nastaju zbog oslabljenog imuniteta, potrebno je ojačati imunitet. Osim prehrane bogate vitaminima, imunitet možete ojačati uz pomoć sirupa za imunitet.
Sirup ne samo da će ojačati imunitet vašeg organizma, već će i pomoći sluznici da se nosi s postojećim aftama. Iako bi svakako bilo najbolje da prvenstveno vodite računa o svom imunitetu, jer ako imate dobar imunitet, afte neće nastati.
Pokušajte unijeti dovoljno vitamina u organizam, točnije vitamina B12, cinka i željeza jer njihov nedostatak može biti uzrok afti.
Afte izliječite uz pomoć propolisa
Propolis može pomoći u liječenju afti, iako je višestruko koristan za cijeli organizam. Propolis ima antibiotska i antiseptička svojstva pa ćete njegovom primjenom uspješno izliječiti afte.
Bilo da propolis nabavite u spreju ili u kapima, najbolje ga je namazati izravno na aftu, ali i okolno područje.
Ako je koncentracija propolisa veća, možete osjetiti bol i peckanje, no to je sasvim normalna reakcija. Pokušajte držati propolis na afti nekoliko minuta prije nego što ga isperete.
Soda bikarbona u borbi protiv afti
Soda bikarbona nešto je što uvijek imamo pri ruci i njezina je korist višestruka. Možete ga koristiti u liječenju afti jer njegovi sastojci pomažu u smirivanju upale.
Budući da je soda bikarbona dosta jaka i može oštetiti sluznicu, nemojte je nanositi izravno na aftu. Najbolje bi bilo pomiješati žlicu sode bikarbone u čaši vode i potom tom vodom ispirati usta. Ovo možete lako ponoviti nekoliko puta tijekom dana.
Dovoljno je razmutiti žličicu soli u čaši mlake vode. Nakon toga ovom vodom isprati usta. Ako se radi o grupi afti, liječiti ih možete tako da u čašu vode pomiješate malo soli i sode bikarbone te tom otopinom isperete usta. Obavezno isperite usta običnom vodom nakon ispiranja ovom otopinom.
Liječenje afti čajevima
Čajevi također mogu biti učinkoviti u liječenju afti, prvenstveno od kadulje i kamilice. Potrebno je skuhati čaj od kadulje i kamilice na uobičajeni način, a zatim ih koristiti naizmjenično.
Prvo isperite usta kaduljom, a zatim filter vrećicu čaja od kamilice stavite na aftu i držite je nekoliko minuta. Ponovite ovaj postupak nekoliko puta tijekom dana.
Osim ovih provjerenih recepata uz pomoć kojih ćete uspješno izliječiti afte, u svakoj ljekarni možete pronaći odgovarajući lijek.
Također ne bi bilo loše posavjetovati se sa stomatologom ili liječnikom po izboru koji će vam preporučiti odgovarajući lijek za afte.
No ne zaboravite ojačati imunitet jer ćete u tom slučaju poštedjeti sebe ne samo bolnih afti, već i mnogih drugih bolesti koje napadaju oslabljeni organizam.
Preporuka
- Kako napraviti tijesto za pizzu – najbolji recepti
- Šminkanje za početnike – 8 grešaka tijekom šminkanja
- Kako odabrati zaštitnu obuću za rad?
- Kako živjeti zdravo? 5 najboljih savjeta
- Kako napraviti sok od celera
- Kako oporaviti kosu koja je suha i oštećena?