Često se pojavljuje u usnoj šupljini, a manifestira se u obliku bijelih naslaga na jeziku, unutrašnjoj strani obraza, na nepcu ili krajnicima.
Candida je naziv za jednu vrstu gljivice kvasca koja je u određenoj mjeri prisutna u svakom organizmu. Nalazi se na koži, sluznicama i u crijevima i može imati blagotvornu ulogu.
U “suradnji” s dobrim crijevnim bakterijama pomaže u probavi i apsorpciji hranjivih tvari. Sve dok postoji ravnoteža između njih, opasnost od kandide ne postoji i smatramo je blagotvornom.
Tada, kada se poremeti ravnoteža i nekontrolirano povećava njezin broj, mogu se pojaviti brojne neugodnosti i problemi.
Infekcija kandidom može zahvatiti sve dijelove tijela, na što ukazuju različiti simptomi, ali i načini liječenja.
Uzroci infekcije Candidom
Uzroci koji bezopasnu kandidu pretvaraju u štetnika za organizam mogu biti različiti:
- Nizak imunitet;
- Pojava dijabetesa, tumora (tijekom kemoterapije), AIDS-a, tijekom postoperativnog razdoblja;
- Intenzivna uporaba antibiotika;
- Korištenje oralnih kontraceptiva;
- Pretjerana konzumacija bijelog brašna, bijelog šećera, hrane bogate ugljikohidratima, gaziranih sokova, alkohola;
- Stresan način života.
Pojava kandide vrlo je česta kod trudnica. Promjene koje nosi trudnoća su hormonska neravnoteža, kao i povećana kiselost vaginalne sredine, što može poremetiti ravnotežu gljivica u genitalnom traktu i proširiti kandidu.
Kako prepoznati kandidu – najčešći simptomi
Simptomi koji ukazuju na infekciju kandidom mogu biti različiti ovisno o dijelu tijela koji je zahvaćen. Infekcija kandidom se može prepoznati po:
- Probavni problemi: nadutost i česti proljev;
- Vaginalne infekcije i svrbež;
- Infekcije mokraćnog sustava;
- Nekontrolirani svrbež na koži, oko ušiju, ispod pazuha;
- Osip, ekcem, psorijaza;
- Iscrpljenost, umor, pretjerana potreba za snom, letargija;
- Loša koncentracija, loše pamćenje;
- Nagle promjene raspoloženja, razdražljivost, depresija;
- Velika potreba za konzumacijom šećera.
Na kojem dijelu tijela se kandida najčešće pojavljuje?
Već smo spomenuli da infekcija kandidom može zahvatiti sve dijelove tijela. Često se pojavljuje u usnoj šupljini, a manifestira se u obliku bijelih naslaga na jeziku, unutrašnjoj strani obraza, na nepcu ili krajnicima. Tada stvara osjećaj peckanja, otežano gutanje i neugodan zadah.
Nekontrolirani prekomjerni rast kandide u crijevima može dovesti do crijevne kandidijaze. Tom prilikom dolazi do oštećenja sluznice crijeva, a posljedice su: proljev, mučnina, nadutost, plinovi, grčevi, usporena probava.
Ako se kandida proširi na koži (bilo koji dio tijela), dovest će do svrbeža, osipa ili ekcema. Postoji također dosta slučajeva kada infekcija zahvaća nokte.
Jedna od najčešćih vrsta kandide je genitalna, može se pojaviti i kod muškaraca i kod žena. Vaginalna kandida mnogo je češća, a praksa pokazuje da oko 80% žena barem jednom u životu dobije ovu infekciju.
Manifestira se vrlo neugodnim simptomima: nepodnošljivim svrbežom, peckanjem, promjenama sekreta ili bolnim odnosima.
Vaginalnu kandidu dodatno uzrokuje korištenje kontracepcijskih sredstava, neredovita higijena, jaka sredstva za intimnu njegu ili sintetičko rublje i tijesna odjeća.
Može li se kandida izliječiti i kako?
Da, candida se može izliječiti i nekoliko je faktora koji određuju uspješnost terapije. Prije svega važno je odrediti mjesto infekcije (crijeva, usna šupljina, spolni organi, koža), jer se u odnosu na nju određuje vrsta lijeka.
Primjerice, crijevnu kandidu liječit ćemo probioticima ili antimikoticima, dok će za vaginalnu kandidu biti potrebne vaginale, kreme i drugi pripravci.
Sljedeći važan korak je spriječiti čimbenike koji potiču razmnožavanje kandide, a koji smanjuju obrambenu sposobnost organizma i oštećuju bakterijsku floru.
Također je važno potaknuti razmnožavanje dobrih (prijateljskih) bakterija, koje će zacijeliti crijeva i spriječiti kandidu da uđe u krvotok.
Konačni rezultat postiže se primjenom lijekova (uvijek se uzimaju prema preporuci liječnika) i specifičnom dijetom.
Dijetoterapija protiv kandide
Riječ dijeta kod mnogih ljudi asocira na stroga pravila, zabrane, a nerijetko i izgladnjivanje u prehrani, a zapravo podrazumijeva samo promjenu prehrambenih navika.
Dakle, naglasak je na zdravoj prehrani i to je jedan od najboljih načina prevencije kandide.
Kako znate što (ne)jesti?
– Najvažnije je izbjegavati namirnice koje potiču razmnožavanje kandide – šećer i ugljikohidrate. Važan je i pravilan odabir voća i povrća, kao i način pripreme hrane.
Evo kako bi ta dijeta trebala izgledati:
- Dužan je jutarnji antioksidans. To mogu biti: jabučni ocat razrijeđen s vodom, aloe vera, čaj od gospine trave, limunada, ulje i čaj od origana.
- Žitarice: dozvoljen je dvostruko pečeni ili bezglutenski kruh, dok se bijelo brašno, peciva, tjestenina i bijela riža nikako ne preporučuju.
- Meso: najbolje je jesti ribu, ali ne masnu ili konzerviranu. Pravi izbor je oslić, pastrva ili orada. Od ostalog mesa, za koje god se odlučite, nemojte ga pržiti niti pržiti. Preporučamo marinirano meso jer tako smanjujete rizik od nadutosti, spore probave i mučnine.
- Mliječni proizvodi: kiselo mlijeko, jogurt i kefir se mogu jesti, ali se ne smiju konzumirati masni sirevi i mlijeko.
- Povrće: brokula, cvjetača, tikvice, špinat – samo kuhani ili kuhani na pari (radi lakše probave), dok se krumpir, kukuruz, paprika i mahunarke ne smiju jesti.
- Voće: naglasak ne smije biti na preslatkom voću, poput lubenice, banane ili grožđa, dok su jabuke i kruške dopuštene.
- Izbjegavajte slatkiše, grickalice i gazirane sokove.
Preporuka
- Bojana šampon: Kako spriječiti perut i opadanje kose
- Tri maske za kosu koje će vašu kosu učiniti sjajnom i mekom!
- Heljda i sve njene dobrobiti za naš organizam
- Kurkuma – Kako najbolje iskoristiti njena ljekovita svojstva?
- Kako čestitati rođendan – budi originalan
- Jutarnji fitnes