back to top

Ako ste ljubitelj retro stila, volite vikendom posjećivati ​​antikvarijate i buvljake, a nikako se ne biste mogli oprostiti od bakinog starog kredenca, imamo dobre vijesti za vas. Čak ni ne morate! Predstavljamo vam uradi sam vodič za restauraciju starog namještaja!

Kako obnoviti stari namještaj? Danas je vintage i starinski namještaj sve popularniji, a postoji bezbroj načina na kojima svom namještaju možete vratiti stari sjaj i ponovno ga učiniti funkcionalnim.

Za to vam neće trebati ni puno majstorstva ni novca.

Prije nego što se odlučite na bilo koji uradi sam zadatak, zapitajte se u kojem stilu želite urediti ili preurediti svoj dom i kako će se komad namještaja koji želite preurediti uklopiti u cjelinu.

Ako ti treba inspiracija možete ga potražiti na našoj stranici ili na stranim stranicama poput Pinteresta.

Kako obnoviti stari namještaj
Kako obnoviti stari namještaj?

Kako pripremiti namještaj za restauraciju?

Prije početka samog procesa restauracije potrebno je pripremiti sav potreban alat i pomagala. Evo što će vam trebati:

  • bušilica (električna ili akumulatorska bušilica)
  • kliješta
  • čekić
  • vijci
  • odvijač
  • šmirgl papir
  • brusni papiri
  • brusilica
  • klamerica za drvo i tekstil
  • novine ili najlon za zaštitu poda i okoliša
  • škare
  • kist za farbanje
  • boje ili materijala za presvlake
  • zaštitna oprema u obliku rukavica ili naočala, maske

Vrlo je vjerojatno da ćete namještaj trebati brusiti i polirati na samom početku procesa kako biste s njega uklonili prljavštinu i ostatke stare boje prije nego što krenete s bojanjem i daljnjim rasporedom namještaja.

On će vam pomoći u tom poslu kutna brusilica što je općenito praktičan alat za imati u kući. Može se koristiti i za brušenje i poliranje drva, metala pa čak i pločica.

Aku brusilica je praktična za pripremu starog namještaja za restauraciju jer je mobilan i lak za rukovanje.

Naravno, osim obrade drva poliranjem i skidanjem slojeva stare boje, često je potrebno popraviti i neke sitnice na komadu namještaja. Na primjer, podmažite šarke da ne škripe ili ih možda zamijenite novima. U tom slučaju dobra baterijska bušilica i odvijač bit će vaši najpouzdaniji suradnici.

Kako obojiti namještaj?

Prije nego počnete slikati namještaj, prvo je potrebno nanesite temeljni premaz. Primer je podloga čije se nanošenje ne smije preskočiti ako želite da sloj boje kasnije puno bolje prianja na podlogu.

Osim toga, temeljni premaz je također odgovoran za kasniji viši stupanj otpornosti same boje, posebno ako se namještaj nalazi u blizini mjesta isparavanja vlage.

Obavezno se raspitajte u lakirnici koji se temeljni premaz nanosi na koju vrstu materijala, kao i koji temeljni premazi su kompatibilni s kojim bojama.

Za nanošenje primera možete kupiti spužvasti valjak za veće površine i kist za manje i teško dostupne površine. Možete ga nanijeti istim priborom kao i boju, samo čistim naravno.

Nakon što ste nanijeli primer i on se osušio, slijedi sljedeći korak. 

kako obnoviti stari namještaj

Za najbolji učinak idealno je nanijeti željenu boju tri puta. Između svakog premazivanja valjkom treba pričekati 6 do 8 sati kako bi se boja dobro upila.

Kada je u pitanju farbanje bitno je ravnomjerno rasporediti boju kistom nježnim pokretima ruke kako bi bilo što manje neravnina.

Nakon što su se tri sloja boje potpuno osušila, slijedi završni korak. U pitanju je lakiranje. Želite li da Vaš namještaj bude dugovječan, a boja godinama svježa i nedirnuta, potrebno ga je nanovo lakirati i tako zaštititi te učiniti otpornijim na oštećenja i vlagu koji mogu stvoriti neugodne mirise u kući

Kako obnoviti namještaj s presvlakama?

Ukoliko ste se odlučili na postupak obnove stare fotelje, stolice, kauča ili dvosjeda, vjerojatno ćete morati zamijeniti tapecirani dio, odnosno platno i ispunu.

Prvi korak je provjeriti je li struktura namještaja netaknuta i zdrava. Možda ćete morati zategnuti neko proljeće ili uvijanje vijci. Možda će biti potrebno ti si dobroti polirati ili boja drveni dio stolice ili kauča.

Nakon što ste sve to napravili, vrijeme je za zanimljiviji dio popravka. Presvlake.

Ako, primjerice, planirate tapecirati cijelu garnituru stolica, pripazite na to da kupite dovoljno materijala za sve.

Najbolje je prije kupnje izmjeriti namještaj i površinu za tapeciranje kako ne biste improvizirali dimenzije i eventualno pogriješili u procjeni.

Još jedna stvar na koju treba obratiti pozornost je kako će se uzorak i stil platna uklopiti s ostatkom vašeg interijera.

Na primjer, na temelju boje tepih koje već imate odlučite hoće li se nova boja blagovaonskih stolaca previše kositi i učiniti da soba izgleda kičasto.

Ako kupite tepih onda je važno da ga redovno održavate. Postoji mnogo načina kako očistiti tepih kod kuće bez trošenja previše novca. 

kako obnoviti stari namještaj
Kako obnoviti namještaj s presvlakama?

Prema prilikama obnove uvijek treba imati veću sliku u glavi.

Sljedeći korak je uklanjanje starog materijala. Savjetujemo da ga pažljivo izvadite, pazeći da ne oštetite neki dio jer će vam uskoro trebati.

Na temelju njegovih dimenzija možete brzo i jednostavno izmjeriti, obrubiti i izrezati potreban komad novog platna za presvlake.

Važno je na novom sloju ostaviti oko 5 cm viška materijala koji ćete tek kasnije nakon spajanja rezati.

Nakon što ste izrezali platno potrebno je preko namještaja prebaciti novi sloj tkanine, zategnuti i tapecirati onoliko puta koliko je potrebno za kvalitetno pričvršćivanje.

Na kraju samo uklonite višak materijala i uživati u vašem novom komadu namještaja!

Preporuka

Kako poticati učenje kod djece

Ako se pitate kako poticati učenje kod djece, ne brinite se jer ste na pravom mjestu. Mozak djeteta razvija...

Studentski freelancing: Kako započeti i uspjeti

U današnje vrijeme, sve je više studenata koji se odlučuju za freelancing kao način da zarade dodatni novac,...

Online poslovne ideje: Top 10 ideja za 2023. godinu

Online poslovne ideje: Top 10 Online Poslovnih Ideja za 2023. godinu - uvod Online poslovne ideje pomoći će vam...

Moderni načini opremanja kupaonice

U današnje vrijeme moderni načini opremanja kupaonice su sve više zastupljeniji kod uređivanja kupaonice. Kada govorimo o uređenju interijera,...

Kako napraviti eterično ulje kod kuće?

Za one koji se ne boje DIY projekata, izrada vlastitih eteričnih ulja može biti izvrsna investicija za vaše...

Neugodni mirisi u kući

Neugodni mirisi u kući – odakle dolaze i kako ih se riješiti? Svakome se barem jednom u životu dogodilo...

Poljubac sa partnerom

Poljubac sa partnerom je univerzalni jezik koji nadilazi vrijeme i granice. Prije nekoliko desetljeća antropolozi su procijenili da više...

Unikatni pokloni za sve prilike

Svaki muškarac, žena ili dijete voli se osjećati posebno, zato su unikatni pokloni "as u rukavu" za sve prilike.  Koliko vam...