Iako među domaćicama prevladava mišljenje da prirodna sredstva nisu dovoljno učinkovita u čišćenju tvrdokornih mrlja, znaju i koliko su kemikalije štetne za zdravlje ukućana.
Kako očistiti stan prirodnim sredstvima ukoliko ne želimo koristiti kupovne proizvode? Prirodni lijekovi mogu biti jednako dobri, a i puno su jeftiniji od kupovnih proizvoda.
Zato je važno znati kako očistiti stan prirodnim sredstvima koja će zablistati i biti sigurna za zdravlje vaše obitelji.
Kako očistiti kuhinju prirodnim sredstvima?
Najbolja prirodna sredstva za čišćenje su ocat i soda bikarbona. Poznato je da alkoholni ocat uništava bakterije, uklanja mrlje i neugodne mirise, a soda bikarbona se koristi za uklanjanje raznih mrlja. Kako se zaprlja nakon svakog pripremanja obroka, kuhinju je pravi izazov očistiti.
Iako možda najlakše za održavanje, kvarcne ploče zahtijevaju redovito čišćenje. Otporne su na grebanje, upijanje i kemikalije koje se koriste u kućanstvu.
No, svakako ih je bolje liječiti prirodnim sredstvima. Pokušajte koristiti prirodne sapune i mekane krpe od mikrovlakana.
Kamenac je neprijatelj broj jedan u kuhinji i kupaonici. Kako biste ga očistili? iz sudopera i perilice posuđa koristite alkoholni ocat. Pomiješajte ga u omjeru 1:1 s vodom i vaš prirodni lijek je spreman.
Za tvrdokorne naslage potrebno je zagrijati ocat, natopiti njime vatu i ostaviti da odstoji.
Obrišite kritične površine i isperite vodom. Kada trebate očistiti perilicu posuđa, umjesto sjajila ulijte alkoholni ocat.
Ovaj postupak možete primijeniti samo ako se stroj redovito održava jer u protivnom nakupljeni kamenac može otpasti i začepiti ventile.
Domaćice se slažu da jest pećnica najveća noćna mora čišćenja. Zbog toga se često koriste agresivni abrazivi puni kemikalija koji su svojim isparavanjem izrazito štetni za zdravlje.
Ako znate očistiti stan prirodnim sredstvima, znat ćete i koja su najbolja za vašu pećnicu.
Čišćenje pećnice sodom bikarbonom i octom savršeno uklanja masnoću, crne zagorene dijelove na rešetkama i stjenkama pećnice.
Ulijte ocat u raspršivač, poprskajte pećnicu i obrišite mokrom krpom sa sodom bikarbonom. Ostavite da odstoji oko sat vremena, a zatim obrišite čistom mokrom krpom.
I za hladnjak treba koristiti kombinaciju octa i sode bikarbone, ali s nekoliko kapi eteričnog ulja. Eterično ulje možete napraviti čak i kod kuće i svakako koristiti potpuno prirodna sredstva za čišćenje.

Prirodna sredstva za čišćenje kupaonice
Kako bi kupaonica bila čista i mirisna, potrebno ju je redovito održavati. Ako često koristite kemikalije u kupaonici, ugrožavate sve u kući.
Zato je bolje posegnuti za prirodnim lijekovima poput sode bikarbone, octa i limunova soka.
Za čišćenje umivaonika, kada i pločica možete koristiti univerzalni prirodni lijek. Pomiješajte alkoholni ocat i vodu u omjeru 1:1, dodajte tek nekoliko kapi deterdženta za suđe i pola vrećice sode bikarbone.
Pazite samo dok se pjeni, da vam ne prolije pola pripremljenog proizvoda.
Kadu možete savršeno oprati i jabučnim octom. Kad obrišete pločice, možete dodati nekoliko kapi eteričnog ulja kako biste uživali u prekrasnim mirisima.
Postupak će biti učinkovitiji ako ispustite paru i nakon pola sata pločice prebrišete suhom krpom.
Zanimljivo je da veću šalicu možete dezinficirati vodicom za usta. Jednako je učinkovit kao i kemikalije, a zdrava je alternativa.

Ostale prostorije – kako očistiti stan prirodnim sredstvima
Nakon što ste očistili najzahtjevnije prostorije poput kuhinje i kupaonice, možete prijeći na prostorije u kojima provodite najviše vremena.
Namještaj, tepisi i zavjese u dnevnoj i spavaćoj sobi nisu imuni na prašinu i neugodne mirise. Prašinu možete obrisati sredstvom koje ćete sami napraviti od octa, vode i deterdženta za suđe.
Idealno bi bilo dodati 30 kapi eteričnog ulja u raspršivač kako bi prostor ljepše zamirisao.
Ako je vaš namještaj u stanu od tamnijeg i starijeg drva, napravite prirodni lijek od maslinova i eteričnog ulja, a ogrebotine prekrijte ugrijanim jezgrama oraha.
Ako želite izbijeliti zavjese, ne trebaju vam posebni deterdženti, dovoljna je jedna žličica sode bikarbone u perilici rublja.
Dodatni učinak nakon pranja možete imati ako zavjesu potopite u otopinu od 5 vrećica praška za pecivo i 5 litara vode. Ostavite 15 minuta i isperite.
Tepihe je najbolje prati u tepih servisu. No, nerijetko se dogodi da po njima prolijemo kavu, vino ili neku drugu tekućinu koju je teško ukloniti.
U tom slučaju savjet je primijeniti natrijev borat. Pomiješajte s toplom vodom, nanesite na mrlju i ostavite pola sata. Učinak će svakako biti vidljiv.

Kada znate kako očistiti stan prirodnim sredstvima, to će postati vaš prvi izbor, kako zbog zdravlja, tako i zbog uštede novca.
Zato uvijek pri ruci trebate imati sodu bikarbonu i alkoholni ocat, uz limun i eterična ulja. Vi i vaša obitelj sigurno ćete uživati u čistom i mirisnom domu