Kako pripremiti jela od cvjetače?

1625
jela od cvjetace

Svjež, kuhan ili ukiseljen, karfiol se svakodnevno koristi na srpskim trpezama. Prvo se počeo uzgajati na obalama Sredozemlja i na Bliskom istoku, a potom se uzgoj proširio i na ostatak svijeta.

U nastavku teksta ćemo vas upoznati s ovom dvogodišnjom zeljastom biljkom i dati nekoliko savjeta kako pripremiti jela od cvjetače.

Potječe iz porodice Cruciferae, a ime je dobio po talijanskoj riječi cavoli fiori (cvjetovi kupusa). Cvjetača ima iznimna svojstva koja pomažu u očuvanju zdravlja.

Zbog toga je važno da bude standardni dio vašeg jelovnika.

Što je cvjetača i kako se uzgaja?

Cvjetača je kupus koji se uzgaja iz presadnica od ranog proljeća do kasne jeseni. Za  zdravu ishranu se koristi ruža, odnosno glavica.

Korijen cvjetače je slabo razvijen, a listovi se obično ne koriste za jelo. cvjetati (ruža) ima visoku energetsku vrijednost od 98 kJ i bogato je proteinima, vitaminima C i B12, fosforom i željezom.

Poznate sorte cvjetače su: erfurtski i erfurtski rani tip, talijanski tip, grudvica, danski i trogirski tip.

Za sadnju cvjetače na jednom hektaru zemlje potrebno je oko 300 do 400 sjemenki. Kao što smo već spomenuli, ovaj kupus dolazi iz područja oko Sredozemnog mora.

Najbolje radi na umjerenim temperaturama od 13 do 20 stupnjeva. Kada temperatura prijeđe 25 stupnjeva Celzijusa, ruža se ne može dovoljno razviti.

Za uzgoj cvjetače potrebne su velike količine vode, a najbolji sustav navodnjavanja je tzv. sustav kap po kap. Tlo na kojem se sadi treba biti što rahlije, a prije sadnje treba ga tretirati herbicidima.

Cvjetača se ne smije uzgajati na istoj površini najmanje 3 godine.

Cvjetača se bere odsijecanjem cvata kada je vrijeme suho i ruža dosegne promjer od 10-15 cm. Branje se obavlja ručno na manjim površinama ili mehanizirano na većim površinama.

Nakon berbe čuva se izvan dohvata sunca, kako ne bi promijenio boju. Može se čuvati na temperaturi oko nule, uz vlažnost zraka oko 95%. Maksimalni rok za skladištenje je 30 dana.

jela od cvjetace

Koliko je cvjetača važna za zdravlje?

Jedan od načina da uvedete zdrave navike u svoj život je jesti cvjetaču barem jednom tjedno. Jedna je od najvažnijih biljaka za jačanje imuniteta.

Zahvaljujući vitaminu K, vitaminu B, magneziju i kaliju, te omega 3 masnim kiselinama jača kosti, smanjuje bolove u zglobovima i pomaže kod artritis.

Prehrana koja često uključuje cvjetaču pomaže u očuvanju crijevne flore jer sadrži spoj glukorafanin. Ako patite od hipertenzija, jedi ovaj kupus.

Cvjetača je poznata po tome što regulira krvni tlak i smanjuje razinu lošeg kolesterola (LDL kolesterola) u krvi.

Osim toga, smanjuje vjerojatnost pojave čir želuca, ali i vjerojatnost srčani udar. Preporučeno je za prehranu tijekom trudnoće, zbog vitamina B9 koji sprječava rizik od urođenih mana u novorođenčeta.

Neka istraživanja su došla do zaključka da cvjetovi cvjetače čak sprječavaju rak debelog crijeva, želuca i dojke.

Sada kada znate da je cvjetača “čuvar zdravlja”, možete naučiti kako pripremati jela od cvjetače.

Snalažete se u kuhinji – kako pripremiti jela od cvjetače?

 Cvjetaču možete jesti svježu, kuhanu ili ukiseljenu. Svježa je dosta tvrda, ali sadrži najviše hranjivih tvari i vitamina.

Ukiseljena cvjetača jede se kao kiseli krastavac, a često se kombinira s mrkvom, krastavcima i zelenim rajčicama.

Pobliže ćemo se osvrnuti na kuhanu cvjetaču i jela koja s njom možete pripremiti. Pogledajmo zajedno kako na jednostavan način pripremiti jela od cvjetače.

Pržena cvjetača

Prženu cvjetaču možete jesti uz sir, meso ili salatu. Za pripremu je potrebno oko 45 minuta i nekoliko sastojaka koje uvijek imate u svom domu.

Prvo ružicu (bijeli dio cvjetače) natrgajte na malo veće komade i operite ih. Nakon toga ostaviti da se kuha dok ne omekša. Dok se cvjetača kuha, pripremite smjesu za pohanje.

Kako pripremiti jela od cvjetače
Pržena cjvetača

Umutiti 2 jaja (može i više ako je cvjetača veća) i dodati brašno, papar, povrće i malo češnjaka u prahu. Možete dodati i malo vode, ali smjesa mora ostati gusta.

U smjesu umačite jednu po jednu ružicu i pržite na vrućem maslacu dok ne porumene.

Kad cvjetaču izvadite iz posude, pustite je da se ocijedi na papirnatom ubrusu.

Pire od cvjetače

Pire od cvjetače zapravo je zdravija verzija pire krumpira. Osobe koje imaju problema s dijabetesom tipa 2 i inzulinskom rezistencijom ne bi trebale konzumirati jela od krumpira, pa je cvjetača dobra zamjena.

Za pripremu je potrebna jedna veća cvjetača. Otkinuti cvjetiće, oprati ih i staviti kuhati.

Kad cvjetići omekšaju vodu bacite, a kuhanoj cvjetači dodajte maslac, papar, sol i mlijeko. Sve to izmiješajte mikserom i poslužite kao prilog glavnom jelu.

Tabule od cvjetače

Potrebno vam je samo nekoliko sastojaka da napravite ovo super zdravo vegetarijansko jelo. Nasjeckajte jednu glavicu crnog luka i dva češnja bijelog, pa dodajte peršin, korijander i mentu.

Naribati koricu limuna i preko nje malo soka od limuna. Sve pomiješajte sa žlicom maslinova ulja, prstohvatom soli i pimentom.

U ovu smjesu dodajte rajčicu narezanu na kockice i pola krastavca.

Kad otkinete cvjetiće cvjetače, stavite ih u super sjeckalicu, da vam ne budu mrvice nego sitni komadići. U tavu dodajte malo maslinovog ulja, grožđice i pržite desetak minuta. Nakon toga ostaviti da se ohladi.

Pomiješajte dvije smjese i dobit ćete savršeni tabule od cvjetače.

jela od cvjetace
Najbolja jela od cvjetače

Cvjetača u špeku

Cvjetača u slanini jelo je za prave gurmane. Cijelu cvjetaču stavite kuhati 15 minuta u vodu u koju ste prethodno dodali sol, maslinovo ulje i limunov sok.

Dok se cvjetača kuha, u 120 grama krem ​​sira dodajte 200 g nasjeckanog špinata, 2 jaja, 2 češnja sitno nasjeckanog češnjaka, 50 g parmezana i 100 g cheddara.

Ovom smjesom ćete napuniti udubljenja ocijeđene cvjetače. Zatim nadjevenu cvjetaču zamotajte u trakice slanine i stavite peći.

Treba se peći oko pola sata na 230 stupnjeva. Kada kuhinja zamiriše uživat ćete u ovom specijalitetu koji možete jesti uz vrhnje i zelenu salatu.

Jedite zdravo, jedite cvjetaču. ugodno!

Preporuka