back to top

Danas je kvinoja uobičajena zamjena za riža, kus-kus pa čak i zobene pahuljice.

U planinama Anda u Južnoj Americi, kvinoja je glavna hrana u regiji otprilike 6000 godina.

Za razliku od kukuruza, ova je kultura prije bila nepoznata Sjevernoj Americi sve do prije nekoliko desetljeća.

Potencijal kvinoje ponovno je otkriven 1990-ih. Prodavaonice organske hrane i pokret alternativnog kuhanja promovirali su ovu žitaricu zbog njezinih prehrambenih prednosti. Od 2013. godine kvinoja je učvrstila svoju ulogu superhrane bez glutena.

Svestranost žitarica pridonijela je sve većem broju novih recepata za jela s kvinojom u različitim oblicima.

Što je kvinoja?

Kvinoja je drevna jednogodišnja kultivirana biljka i pripada obitelji amaranta. Klice i listovi su jestivi, ali su sjemenke biljke mnogo traženije. Možete ga kuhati kao i rižu.

Bijela kvinoja najčešća je vrsta i često je jeftinija. Ima orašasti okus. Vrijeme kuhanja je oko 10 do 15 minuta.

Crna kvinoja ima sličan okus, ali je nešto čvršće konzistencije. Stoga ga morate kuhati nešto duže, oko 15 do 20 minuta.

Crvena kvinoja, poput crne, također se duže kuha. Ova kvinoja drži svoj oblik i dobro izgleda na vašem tanjuru. U nekim se receptima crna kvinoja posebno dobro slaže sa salatama.

Često ćete pronaći mješavine koje se sastoje od dva ili tri različita obojena zrna. Za razliku od raži ili pšenice, kvinoja ne sadrži gluten. Uzgoj kvinoje nije zahtjevan.

kvinoja

Je li kvinoja zdrava?

Nutritivne prednosti kvinoje uvelike doprinose njezinoj rastućoj popularnosti u mnogim zemljama. Kvinoja je izvrstan izvor esencijalnih aminokiselina kao što su lizin, triptofan i cistin te sadrži obilje nezasićenih masti.

Kvinoja je također bogata mineralima, poput mangana, magnezija, željeza, kalija i kalcija. To čini kvinoju prikladnim proteinom za vegane.

Dobrobiti kvinoje

Odabir kvinoje kao alternative prehrani s niskim udjelom ugljikohidrata nema previše smisla. Ova biljka je puna energije.

Međutim, prije nego što tijelo može iskoristiti te složene ugljikohidrate, prvo ih je potrebno razgraditi. Iz tog razloga se dulje osjećate sitima nakon što pojedete kvinoju.

Ovo je jedna od dobrobiti kvinoje, jer će vam pomoći da izbjegnete napadaje gladi i grickalice tijekom dana. Oni koji žele izbjegavati ugljikohidrate neka potraže drugu alternativu.

kvinoja
Koje su dobrobiti kvinoje?

Ima li u tome nešto nezdravo?

Kao i sve druge namirnice, kvinoja ima određene elemente koji nemaju mnogo zdravstvenih prednosti. Kako bi zaštitili biljku od prirodnih prijetnji, ljuske zrna obložene su gorčinom saponini. Mogu biti štetni za crijeva i krvne stanice ako se probave.

Sirova zrna kvinoje nisu prikladna za konzumaciju. Čak i nakon uklanjanja ljuske, kvinoju uvijek treba temeljito oprati i skuhati kako bi se uklonili svi preostali saponini.

Posebno oprezni trebaju biti osobe s gastrointestinalnim bolestima i djeca mlađa od dvije godine. U oba slučaja, crijevna sluznica tijela nije dovoljno otporna da se nosi sa saponinima.

Tvar može ući u krvotok i početi napadati crvena krvna zrnca. Kvinoju uvijek dobro operite prije upotrebe za kuhanje.

Žitarice bez glutena kao alternativa

Kvinoja ne sadrži gluten. Stoga je savršen izbor kao prilog i dodatak jelima za osobe s celijakijom ili drugim blažim oblicima intolerancije na gluten.

Međutim, kada je u pitanju pečenje, kvinoja nije prava alternativa. Kada pečete, proteinski kompleks gluten osigurava da tijesto za kruh i kolačiće ostane lagano i prozračno. Budući da kvinoja nema gluten, to čini pečenje s kvinojom pomalo nezgodnim.

Je li kvinoja dobra za dijetu?

Kvinoja je zdrava i sadrži puno hranjivih tvari. Ali također sadrži puno energije, što ga čini manje pogodnim za dijete. Međutim, omjer kalorija i nutritivnih vrijednosti znatno je bolji od većine žitarica.

Iz tog razloga, sa sigurnošću se može reći da ovu žitaricu možete lako integrirati u uravnoteženu prehranu.

Kvinoja daje relativno veliku količinu hranjivih tvari u malim obrocima i stoga može pomoći u smanjenju ukupnog unosa kalorija. Međutim, to ne bi trebalo zamijeniti dobro uravnoteženu prehranu.

Kupnja kvinoje i što uzeti u obzir?

Quinoa je dostupna gotovo posvuda. Čak ga i diskonti često imaju na zalihama. Raspon cijena može varirati ovisno o tome radi li se o prirodnom organskom sjemenu.

Bez obzira koju vrstu uzimate, obratite pažnju na načine obrade navedene na pakiranju i pažljivo potražite pečat koji označava da je sjeme organsko.

Kupnja u trgovini štedi vrijeme, novac i okoliš. No, ako ćete naručivati ​​online, kupujte na veliko kako bi duže trajao.

Recepti i savjeti za kvinoju

Unatoč velikom izboru načina posluživanja i konzumiranja kvinoje, najpopularniji recept za kvinoju je kao prilog pripremljen slično riži.

Dobro oprane sjemenke zajedno s dvostrukom količinom vode ulijte u lonac i pustite da zavrije.

Nakon toga ostavite sjemenke da se krčkaju na laganoj vatri desetak minuta. Sada ga maknite sa štednjaka i ostavite da odstoji još 10 minuta.

Prije posluživanja pojačajte taj specifičan orašasti okus dodavanjem prstohvata soli i maslaca ili maslinova ulja. Možete dodati i malo začina ili malo sira.

Inače, kvinoja odlično ide u kombinaciji sa svježim ljetnim salatama s avokadom, mangom i lukom. Ako ste ljubitelj ljute hrane, probajte verziju čilija s kvinojom.

kvinoja
Kvinoja ima mnogo zdravstvenih prednosti.

Prijedlog zdravih slatkiša od kvinoje za djecu

Sastojci:

  • 1 1/2 šalice zobenih pahuljica
  • 1 šalica kuhane kvinoje
  • 1 žličica praška za pecivo
  • 1/3 šalice kokosovog šećera
  • 1/4 šalice sjemenki konoplje
  • 1 šalica zgnječenih banana (otprilike 2 srednje)
  • 2 žlice mljevenog lanenog sjemena pomiješati sa 6 žlica vode
  • 2 žlice maslaca od oraha/sjemenki
  • 2 žlice soka od limuna
  • 1 žličica praha ili ekstrakta vanilije
  • 1 1/2 šalice svježih borovnica

Priprema:

Zagrijte pećnicu na 180 C. Pleh obložite papirom za pečenje, a stranice namažite uljem.

U velikoj zdjeli za miješanje pomiješajte zobene pahuljice, kvinoju, šećer, prašak za pecivo i sjemenke konoplje.

U posebnoj zdjeli pomiješajte bananu, maslac od oraha, lanena jaja, limunov sok i vaniliju. Ovu smjesu prelijte preko suhih sastojaka, miješajući sve dok se potpuno ne sjedini. Tijesto treba biti vlažno, ali ne tekuće. Dodajte borovnice.

Prebacite tijesto u pripremljenu tepsiju i zagladite ga.

Pecite na srednjoj rešetki 25 – 35 minuta dok rubovi ne postanu zlatno smeđi i čvrsti na dodir.

Izvadite i ostavite da se potpuno ohladi u plehu, a zatim narežite na kvadrate (ili pravokutnike). Čuvati u hermetički

Preporuka

Kako napraviti eterično ulje kod kuće?

Za one koji se ne boje DIY projekata, izrada vlastitih eteričnih ulja može biti izvrsna investicija za vaše...

Izreke i citati o životinjama

Najljepše izreke i citati o životinjama donosimo u nastavku današnjeg teksta. Otkrijte što su to poznati književnici, filozofi,...

Proljetni radovi u polju – zadaci koji vas očekuju i kako ih obaviti

U poljoprivrednoj proizvodnji postoje opći principi kojih se morate pridržavati, a morate znati koja mjera u kojem trenutku...

Kako smanjiti apetit na zdrav način

Život u moderno doba ima brz ritam i jak apetit. Brzo jedemo i ne posvećujemo dovoljno vremena svom...

4 pozitivna aspekta – Naranča izvan kuhinje

Opće je poznato koliko je naranča dobra za jačanje imuniteta zbog bogatstva vitamina i minerala. Vitamin C pomaže našem...

Srčani crv kod pasa – opasan parazit koji vreba kućne ljubimce

Ako imate kućnog ljubimca, već znate da mu je potrebna posebna (liječnička) pažnja. U slučaju da tek planirate...

Kako lavovi formiraju grivu i zašto je neki imaju, a neki ne?

Lavovi nisu najjače kopnene životinje na svijetu, ali se mogu pohvaliti najjačom titulom koju neka životinja može nositi...

Kako obnoviti stari namještaj? – 5 savjeta

Ako ste ljubitelj retro stila, volite vikendom posjećivati ​​antikvarijate i buvljake, a nikako se ne biste mogli oprostiti...