back to top

Mnoge žene uključuju maske za lice u svoju svakodnevnu rutinu.

Maske za lice
Mnoge žene uključuju maske za lice u svoju svakodnevnu rutinu

Danas možete pronaći razne maske koje pomažu u održavanju ljepote i zdravlja kože. Raspon je širok, a mogućnosti brojne, od maski za hidrataciju kože do onih koje pomažu u liječenju prištića. Često se kombiniraju s drugim proizvodima za njegu lica za najbolje rezultate, a mogu varirati od maski u tubi, koje se nanose izravno na kožu prstima, do već oblikovanih maski u obliku krpica obogaćenih hranjivim tvarima.

No kako odabrati dobru i učinkovitu masku za svoj tip kože i kako pronaći onu koja vam može pomoći riješiti podočnjake, prištiće, neujednačen ten ili crvenilo? U ovom članku možete saznati kako pronaći idealnu masku za sebe, bila ona kupovna ili napravljena od prirodnih sastojaka kod kuće.

Različiti tipovi kože zahtijevaju različite maske

Maske za lice
Svačija koža je drugačija i posebna, svaka ima svoje kvalitete i dijelove na koje treba obratiti pozornost

Svačija koža je drugačija i posebna, svaka ima svoje kvalitete i dijelove na koje treba obratiti pozornost. Stoga postoji niz maski koje mogu pomoći u održavanju različitih tipova kože.

Suha koža

Suha koža jedan je od najčešćih tipova i problema s kojima se svakodnevno susrećemo. Karakterizira ga izraženo zatezanje lica, crvenilo i svrbež te rijetke ili gotovo nepostojeće pore te sklonost stvaranju bora. Osobe sa suhom kožom imaju dosta problema s pranjem lica sapunom jer je takvoj koži potrebna pravilna hidratacija svaki dan.

Kakve maske za lice trebate tražiti u ovom slučaju? Najprikladnije su kupovne maske od tkanine koje već sadrže hijaluronsku kiselinu koja je glavni sastojak hidratacije kože, ali i glicerin. Važno je obratiti pozornost na to da takve maske treba koristiti redovito, a dobra alternativa mogu biti serumi za lice koji sadrže hijaluronsku kiselinu.

Maske za masnu kožu

Mnogi tinejdžeri imaju problema s masnom kožom sklonom prištićima, miteserima i proširenim porama. Uzroci ovakve kože su različiti, od hormonalnih promjena u pubertetu do korištenja zaštitnih maski protiv bakterija i virusa i čestog dodirivanja lica rukama. Maske za lice nisu jedine koje mogu pomoći u ovom slučaju, važno je i redovito prati lice sapunom koji ima odgovarajuću pH vrijednost.

Za masnu kožu najadekvatnije su maske u tubama koje sadrže nizak postotak ulja i koje se svakodnevno nanose na lice, a potom isperu vodom. Također, maske od tkanine na bazi čajevca mogu pomoći u održavanju normalnih parametara kože.

Mješoviti tip kože

Još jedan tip koji je vrlo čest među tinejdžerima, karakterizira ga masna koža u T-zoni lica, u području čela, preko nosa do brade te suhi obrazi i koža u području oko očiju. Područje T-zone u tim slučajevima može biti vrlo osjetljivo na akne, crvenilo i infekcije, a područje suhe kože često pati od svrbeža i kože koja može lagano pucati.

Maske za lice
Karakterizira ga masna koža u T-zoni lica, u području čela, preko nosa do brade te suhi obrazi i koža u području oko očiju

Iako je malo kompliciranija za održavanje, mješovita koža se s vremenom može riješiti. Za masni dio preporučuju se maske koje također sadrže tvari koje pomažu u ljuštenju kože, oslobađanju potkožne masnoće i otvaranju pora. Za suhi dio lica treba koristiti hijaluronske maske koje sadrže i antioksidanse.

Koje maske mogu riješiti različite nepravilnosti na koži?

Iako su mnoge maske za lice dostupne gotove u mnogim drogerijama, žene već desetljećima razvijaju tehnike za izradu vlastitih maski kod kuće, koristeći prirodne sastojke. Ove maske su uglavnom usmjerene na rješavanje problema i nesavršenosti.

Maska koja se pokazala najboljom u smanjenju vidljivosti ožiljaka na licu je maska ​​od soka od rajčice i kurkume u prahu. U zdjelici pomiješajte pola decilitra soka od rajčice s nekoliko žličica indijskog žutog začina kurkume, dok smjesa ne postane gusta i pogodna za nanošenje na lice u obliku paste. Nanesite ga na lice u tankom sloju, ostavite da se osuši i djeluje dvadesetak minuta, zatim isperite mlakom vodom i sapunom te nježno obrišite lice ručnikom. Nanesite ovu masku dva do tri puta tjedno za brze rezultate.
Maske za lice
Maska koja se pokazala najboljom u smanjenju vidljivosti ožiljaka na licu je maska ​​od soka od rajčice i kurkume u prahu

U ovoj maski kurkuma opet ulazi u sastav. Za sjajnu i njegovanu kožu pomiješa se s nekoliko žlica običnog ili grčkog jogurta i nanese se na lice kao pasta. Ostavite na licu dok se ne stvrdne, ali nemojte je predugo držati kako koža ne bi pretjerano upila žuti pigment kurkume. Isperite mlakom vodom i sapunom. Ponovite postupak nekoliko puta tjedno za lijepu i blistavu kožu. Ova maska ​​pomaže i kod pojave crvenila na osjetljivim dijelovima lica.

Maske protiv mitesera

Masku protiv mitesera možete brzo i jednostavno pripremiti kod kuće. Miteseri su česta nesavršenost kože i pojavljuju se uglavnom u području nosa, u obliku crnih točkica. Oni se mogu ukloniti kombiniranjem žličice cimeta u prahu i nekoliko žlica sirovog meda. Smjesu nanesite na područje zahvaćeno miteserima i ostavite da djeluje pola sata te nježno isperite. Iako se rezultati vide već nakon prve upotrebe, preporuča se koristiti ovu masku nekoliko puta tjedno za potpune i trajne rezultate.

Mješavina koja se pokazala najučinkovitijom u liječenju akni i upalnih procesa na licu je aloe vera gel maska. Posebno je jak u kombinaciji s eteričnim uljem čajevca. Aloe vera je poznata biljka čiji gel već stoljećima pomaže u smirivanju infekcija i upala kože. Mješavinu od žlice gela i nekoliko kapi nanesite na lice i ostavite na licu tijekom dana, bez ispiranja. Nanesite ovu masku nekoliko puta tjedno za optimalne rezultate.

  • Za dubinsko čišćenje lica

Ako želite potpuno očistiti lice, najbolja metoda je maska ​​od gline u kombinaciji s nekoliko kapi jabučnog octa. Ova mješavina savršeno uklanja sav višak masnoće s lica te pomaže zatvoriti pore i održati optimalnu pH vrijednost kože. Koristite ovu masku jednom tjedno za najbolje rezultate, jer pretjerana upotreba može uzrokovati jaku suhoću kože.

Sve ove maske su učinkovite i napravljene od prirodnih sastojaka, pa su sigurne za upotrebu. U slučaju većih problema s kožom koji se ne mogu riješiti maskama, potrebno je konzultirati dermatologa.

PREPORUKA