Suvremeni bankarski sektor diljem svijeta danas koristi dobro vođen poslovni model, poput digitalizacije bankarskog sustava. Možemo reći da se većina suvremenih bankarskih aktivnosti može obavljati putem mobilnih telefona. U usporedbi s drugim industrijama, kada je riječ o blockchain tehnologiji, suvremeni bankarski sektor je zapostavio napore blockchaina. Jedan od znakova toga je činjenica da se očekuje da će rast ove tehnologije porasti s 4,9 milijardi dolara u 2021. na više od 67,4 milijarde dolara do 2026. godine.
Gledajući stvari iz perspektive banke, oklijevanje je razumljivo, s obzirom na niske slučajeve u bankarstvu i financijama gdje se blockchain usvaja na masovnoj razini. Postoje i stalne regulatorne prepreke koje blockchain čine teško dostupnim. Unatoč tim izazovima, banke i čak klađenje prijedlozi na onlinekladonice počinju usvajati ovu tehnologiju na manjoj skali. U ovom članku istražit ćemo kako blockchain raste u suvremenom bankarskom sektoru i važnost te tehnologije za suvremeno bankarstvo.
Upotreba blockchaina u suvremenom bankarstvu može se vidjeti u nizu procesa, uključujući:
Prijenos plaćanja: Trenutno, ako se brojevi izračunaju, otkrit će se da se trilijuni dolara gube nakon što su zarobljeni zbog sporih plaćanja i bankovnih naknada ili pristojbi. Na primjer, netko iz San Francisca koji pokušava poslati novac drugoj osobi u Londonu suočit će se s fiksnom naknadom od 25 dolara s bankom pošiljatelja i bankom primatelja. Na javnim blockchainima razvijaju se kriptovalute poput Bitcoina i Ethera, koje korisnicima omogućuju slanje i primanje novca u stvarnom vremenu i bez transakcijskih naknada. Budući da se plaćanja izvršavaju na decentraliziranoj mreži, nema potrebe za validacijom transakcija, čineći plaćanja i prijenose putem blockchaina u suvremenom bankarskom sustavu bržim i jeftinijim.
Sustavi kliringa i namire: Prosječno, kada kupci izvrše prijenose, može potrajati do 3 dana da se obrade. Ovo kašnjenje nije samo problem za kupce, već i logistički izazov za banke. Današnji jednostavni bankovni prijenosi moraju zaobići složene posredničke sustave, što je gubitak vremena. Ide od banaka do skrbnika prije nego što dođe do primatelja. Ovdje blockchain dolazi u igru za suvremeno bankarstvo. Budući da blockchain djeluje kao decentralizirani registar koji javno i transparentno prati transakcije, transakcije se mogu namiriti na javnim blockchainima umjesto da se oslanjaju isključivo na usluge skrbništva. Ovo je način na koji upotreba blockchaina može pomoći ubrzati i pojednostaviti transakcije u suvremenom bankarstvu.
Vrijednosni papiri: Za kupnju i prodaju obveznica, dionica i roba, banka će morati pratiti tko ih posjeduje. Za dobivanje tih informacija morat će kontaktirati mnoge klirinške kuće, burze, skrbnike i brokere. Uključenost ovih strana i činjenica da postoji zastarjeli sustav papirnatog vlasništva usporavaju cijeli proces i omogućuju prijevarne i netočne informacije. Blockchain tehnologija u suvremenom bankarstvu revolucionira sustav stvaranjem decentralizirane baze podataka o digitalnim i vlasničkim imovinama. Distribuirane knjige olakšavaju prijenos imovine “izvan lanca” putem tokena koji ih predstavljaju. Prednosti blockchaina u suvremenom bankarstvu proizlaze iz stvaranja tokenizirane sigurnosti, što ima potencijal potpuno eliminirati posrednike i smanjiti naknade za razmjenu imovine.
Zaključno, lako je reći da tehnologija donosi mnoge inovacije industriji, uključujući niže troškove transakcija, bržu obradu transakcija i poboljšanu validaciju podataka.
Image source: BuiltIn