back to top

Pitate se kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu, bez brige jer ste na pravom mjestu.

Koliko nam je zdravlje važno, obično shvatimo tek kada nas tijelo upozori na “kvar”. U najboljem slučaju, neki znakovi ovih kvarova dovoljno su glasni da odmah privuku našu pozornost.

Ponekad smo skloni previdjeti one tiše ili ih ne prepoznati na vrijeme. Problem je u tome što iza tih zbunjujućih znakova može biti složeniji problem. Ako smo često rastreseni i nervozni, to ćemo pripisati umoru ili stresu, dok ćemo uzrok viška kilograma tražiti u nezdravoj i obilnoj prehrani.

Krivci su često “vani”: pretrpan radni raspored, pun tanjur ili nedovoljno vremena za odmor. No, na kraju se ispostavi da je pravi uzrok u nama (odnosno u našem tijelu), ali može biti popraćen i brojnim drugim simptomima.

Manjak energije, poremećaj menstrualnog ciklusa, depresija, probavne smetnje, pojačan apetit, smanjen seksualni nagon, valovi vrućine, sterilitet ili problemi s kožom – sve su to znakovi koji upućuju na nepravilan rad hormona.

Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu

Hormoni – pokretači našeg tijela

Hormonska neravnoteža javlja se kada razine određenih hormona nisu uravnotežene. U tom slučaju tijelo ih proizvodi u nedovoljnim ili prekomjernim količinama.

Kao dio našeg endokrinog sustava, hormoni se proizvode u endokrinim žlijezdama. Djeluju kao glasnici koji šalju signale između žlijezda i organa. Da nema ključnih hormona (estrogena, inzulina, progesterona, testosterona, adrenalina, kortizola i hormona rasta), ni naše tijelo ne bi moglo normalno funkcionirati.

Jednako je važna ravnoteža u njihovoj proizvodnji. Kada dođe do poremećaja u radu hormona, osobe koje pate od ovog problema mogu imati ozbiljne zdravstvene posljedice.

Gdje se kriju uzroci hormonske neravnoteže?

Kad je riječ o glavnim uzrocima hormonske neravnoteže, stručnjaci se slažu da ih treba tražiti u neadekvatnom načinu života. Prvenstveno se misli na način prehrane koji ne odgovara potrebama našeg organizma.

Tome se zatim pridružuju još neki čimbenici: nedostatak tjelesne aktivnosti, nedovoljno sna, kao i česta i dugotrajna izloženost stresu. Pritom stručnjaci upozoravaju na štetnost loših navika: prije svega pušenja te prekomjernog unosa alkohola i kofeina.

Također, uzroci hormonske neravnoteže mogu biti genetski. Ako je netko iz naše obitelji već patio od ovog problema, postoji vjerojatnost da ćemo i mi naslijediti ovu sklonost. Danas to, međutim, ne mora biti pravilo jer je velik broj uzroka vezan uz užurbani način života.

Kako vratiti hormone u ravnotežu uz nekoliko jednostavnih pitanja

U pokušaju ponovnog uspostavljanja hormonalne ravnoteže prednost svakako imaju prirodne metode. Ipak, odlazak liječniku ne treba odgađati. Neki od simptoma mogu ukazivati ​​na poremećaj različitih hormona, a to je nemoguće utvrditi bez detaljnih pregleda i analiza.

To se posebno odnosi na složenije slučajeve, odnosno kada liječnik procijeni da je potrebno uključiti hormonsku terapiju. Kako bi bilo koja vrsta liječenja bila u potpunosti uspješna, prvi korak svakako je promjena načina života.

Ako nas već neki simptomi upozoravaju na ovaj problem, trebali bismo postaviti nekoliko ključnih pitanja – a ona će nas dovesti do pravih rješenja.

  1. Kako se hranimo?

Ako nam u prehrani nedostaje važnih nutrijenata, to će svakako utjecati na naš hormonski status. Za reguliranje hormona na prirodan način stručnjaci uvijek ističu da je važno izbjegavati šećer, trans-masti i ugljikohidrate.

Obroci bi umjesto toga trebali biti bogati namirnicama biljnog podrijetla. Na vrhu ove liste je zeleno lisnato povrće: brokula, kupus, špinat, kelj, cvjetača i blitva. Njihovi sastojci pomažu eliminirati višak estrogena, a najzdraviji su ako se jedu kuhani na pari.

Ne treba izostaviti ni omega-3 masne kiseline: one prirodno poboljšavaju koncentraciju i pamćenje, ublažavaju depresiju i smanjuju upale. Kod regulacije hormonalne neravnoteže dobro je u prehranu uvrstiti masnije vrste ribe (tuna, losos i skuša), kao i orašaste plodove, lanene i chia sjemenke.

Isto vrijedi i za voće i povrće – osim malog udjela šećera, ono je bogato vlaknima, antioksidansima te važnim vitaminima i mineralima koji potiču hormonalnu ravnotežu. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

Od ključnih vitamina preporuča se povećani unos željeza, budući da njegov nedostatak uvelike utječe na hormone kod žena u reproduktivnom razdoblju. Vitamin D je neophodan za proizvodnju testosterona i hormona rasta koji ima važnu ulogu u regulaciji većine tjelesnih funkcija. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu
  1. Vježbamo li redovito?

Brojna su istraživanja koja potvrđuju da tjelesna aktivnost, osim održavanja tjelesne težine, ima i mnoge druge dobre strane. Jedan od njih je poticanje proizvodnje “hormona sreće” (endorfina i dopamina), no poznato je i da redovito vježbanje smanjuje razinu kortizola – hormona stresa. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

Kako bismo izlučivanje ovih hormona doveli u ravnotežu, važno je redovito izdvajati vrijeme za aktivnosti koje nam prijaju. Odličan izbor može biti hodanje, trčanje, fitness, plivanje ili vožnja bicikla, pod uvjetom da ne prelazimo vlastite granice i ne forsiramo vježbe koje nas zamaraju i iscrpljuju. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

  1. Jesmo li pod prevelikim stresom?

Od svih neprijatelja pravilnog rada hormona, stres je apsolutno među vodećima. Kada smo duže vrijeme izloženi stresu, razina kortizola u krvi također je na visokoj razini. U tom slučaju naše će tijelo reagirati iscrpljenošću, padom imuniteta, pojačanim apetitom, otežanom probavom ili poremećajem menstrualnog ciklusa. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

S druge strane, borbu protiv stresa mogu olakšati tehnike poput joge, meditacije i vježbi dubokog disanja. Na taj način stabiliziramo hormone stresa i vraćamo tijelo u ravnotežu na prirodan način. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

  1. Trebamo li više sna?

Kvalitetan odmor iznimno je važan za pravilan rad hormona, posebice onih koji reguliraju rast i apetit. O ustaljenoj rutini spavanja uvelike ovisi hoće li se hormoni dovoljno osloboditi u krvotok. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

Idealno bi bilo da svake večeri idemo spavati otprilike u isto vrijeme. Isto tako, da bi naše tijelo bilo istinski odmoreno potrebno nam je prosječno 7 do 8 sati kvalitetnog sna. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

  1. Koliko je naše tijelo izloženo toksinima?

Nikotin, alkohol, kofein, umjetni dodaci ili štetni sastojci u kozmetici – sve su to štetne tvari koje remete prirodnu ravnotežu hormona. Zato je važno prepoznati u kojoj smo im mjeri izloženi i izbjegavati ih kad god je to moguće. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

Stručnjaci prije svega preporučuju prestanak pušenja te smanjenje unosa alkohola i kofeina. Kako bismo izbjegli štetne aditive u hrani, potrebno je s jelovnika izbaciti industrijski prerađenu hranu. Boravak u prirodi ublažit će posljedice izloženosti zagađenom zraku, dok se za njegu tijela savjetuje korištenje preparata na bazi prirodnih sastojaka. – (Kako prirodno regulirati hormonsku neravnotežu)

PREPORUKA

Umjetna Inteligencija u Sportskom Klađenju: Nove Mogućnosti i Izazovi

Umjetna Inteligencija u Sportskom Klađenju - Uvod Sportsko klađenje je postalo značajan deo zabave i interesovanja za mnoge...

Online poslovne ideje: Top 10 ideja za 2023. godinu

Online poslovne ideje: Top 10 Online Poslovnih Ideja za 2023. godinu - uvod Online poslovne ideje pomoći će vam...

Kvinoja – kako i zašto jesti ovu namirnicu

Danas je kvinoja uobičajena zamjena za riža, kus-kus pa čak i zobene pahuljice. U planinama Anda u Južnoj Americi,...

Kako prepoznati boginje – vrste, simptomi i posljedice

Ako ste imali vodene kozice, onda ste upoznati sa simptomima, načinima kako se nositi sa svim tim mrljama...

Bijela boja zidova – uvijek praktična ili već viđeni trend?

Mnogi smatraju da je bijela boja zidova zauvijek praktično rješenje pri uređenju interijera. S njim nema greške kada...

Separacijska anksioznost kod pasa – što je to i kako je liječiti

Šta je separacijska anksioznost kod pasa? U slučaju da ste tek postali vlasnik psa, morate znati da vas čeka...

Kako se prirodnim putem riješiti zatvora?

Kako se prirodnim putem riješiti zatvora – jedno je od čestih pitanja današnjice, budući da je to najčešći...

Kako odabrati prava vrata za svoj dom

Ako ste neodlučni i pitate se kako odabrati prava vrata, ne brinite se jer mi ćemo Vam pomoći...